Regional UIL girls basketball playoff pairings


CLASS 4A

REGION II

Bi-district Round

Monday, Feb. 10

Dallas Bryan Adams 62, Dallas Molina 36

Dallas Carter 56, Dallas Samuell 50

Frisco Centennial 43, Carr. Newman Smith 32

Sherman 62, Longview Pine Tree 53, OT

Mansfield Summit 41, Jacksonville 27

West Mesquite 63, Frisco Heritage 47

Dallas Woodrow Wilson 52, Dallas Kimball 45

Frisco Liberty 53, North Forney 24

Dallas Lincoln 55, South Oak Cliff 38

Texas High 55, Wylie East 43

Arlington Seguin 47, Corsicana 35

McKinney North 65, Mount Pleasant 28

Red Oak 61, Lindale 38

Tuesday, Feb. 11

The Colony 55, Highland Park 43

Sulphur Springs 52, Lovejoy 43

Wednesday, Feb. 12

Tyler John Tyler (W16) vs. Mansfield Lake Ridge (13-15, F15), 6:30 p.m. at Fairfield

Area Round

Feb. 13-15

Dallas Bryan Adams (27-3, W12) vs. The Colony (19-9, R9), TBA

Dallas Carter (24-7, W11) vs. Frisco Centennial (19-10, T9), TBA

Sherman (17-11, R13) vs. Tyler John Tyler-Mansfield Lake Ridge winner, TBA

Mansfield Summit (23-7, W15) vs. Sulphur Springs (R14), TBA

West Mesquite (25-5, W10) vs. Dallas Woodrow Wilson (20-13, T12), TBA

Frisco Liberty (25-3, W9) vs. Dallas Lincoln (20-8, R12), TBA

Texas High (W14) vs. Arlington Seguin (23-9, R15), TBA

McKinney North (24-4, W13) vs. Red Oak (17-12, T15), TBA

CLASS 3A

REGION II

Bi-district Round

Monday, Feb. 10

Melissa 85, Irving North Hills 29

Wilmer-Hutchins 51, Community 22

Argyle 42, Sanger 22

Tex. Pleasant Grove 75, Wills Point 29

Tuesday, Feb. 11

Frisco Lone Star 39, Krum 34

Celina 61, Gainesville 54

Dallas Roosevelt 54, Anna 24

Princeton 50, Ferris 24

Quinlan Ford 35, North Lamar 24

Wednesday, Feb. 12

Paris (18-9, R13) vs. Emory Rains (13-13, T14), 6:30 p.m. at Anna

Decatur (W9) vs. Aubrey (12-15, F10), 7 p.m. at Flower Mound Marcus

Crandall (R14) vs. Pittsburg (T13), 6 p.m. at Bullard Brook Hill

Brownsboro (W15) vs. Tyler Chapel Hill (F16), TBA at Tyler

Canton (R15) vs. Longview Spring Hill (19-10, T16), 7:30 p.m. at Tyler John Tyler

Kilgore (22-8, W16) vs. Mabank (F15), 6 p.m. at Kilgore

Bullard (24-7, R16) vs. Mineola (16-14, T15), 7:30 p.m. at Tyler JC

Area Round

Feb. 13-15

Melissa (25-3, W12) vs. Frisco Lone Star (T10), TBA

Wilmer Hutchins (W11) vs. Celina (26-6, R10), TBA

Kilgore-Mabank winner vs. Paris-Emory Rains winner, TBA

Brownsboro-Tyler Chapel Hill winner vs. Crandall-Pittsburg winner, TBA

Argyle (31-1, W10) vs. Dallas Roosevelt (R11), TBA

Decatur-Aubrey winner vs. Princeton (16-14, R12), TBA

Quinlan Ford (W14) vs. Canton-Longview Spring Hill winner, TBA

Tex. Pleasant Grove (W13) vs. Bullard-Mineola winner, TBA

CLASS 2A

REGION II

Bi-district Round

Monday, Feb. 10

Sunnyvale 71, Whitesboro 32

Howe 61, Leonard 60, OT

New Boston 62, Clarksville 57, OT

Edgewood 49, Scurry-Rosser 32

Mount Vernon 52, Linden-Kildare 30

Farmersville 61, Pottsboro 50

Brock 66, Keene 33

Gunter 73, Bells 50

Alba-Golden 78, Red Oak Life 28

Chisum 42, Daingerfield 30

Life Oak Cliff def. Lone Oak

MP Chapel Hill 56, Redwater 36

Tuesday, Feb. 11

Winnsboro def. Kemp

Wednesday, Feb. 12

Maypearl (R10) vs. Alvord (T9), 8 p.m. at Weatherford

Paradise (R9) vs. Godley (18-8, T10), 6 p.m. at Weatherford

Grandview (W10) vs. Boyd (F9), 6:30 p.m. at Aledo

Area Round

Feb. 13-15

Sunnyvale (33-0, W12) vs. Paradise-Godley winner, TBA

Howe (16-10, W11) vs. Maypearl-Alvord winner, TBA

New Boston (W16) vs. Edgewood (T14), TBA

Mount Vernon (W15) vs. Winnsboro (31-4, R14), TBA at Sulphur Springs

Grandview-Boyd winner vs. Farmersville (T12), TBA

Brock (W9) vs. Gunter (24-7, R12), 7 p.m. Thu. at Saginaw Chisholm Trail

Alba-Golden (W14) vs. Chisum (R15), TBA Thu. at Greenville

Life Oak Cliff (W13) vs. MP Chapel Hill (T15), TBA

CLASS 1A DIVISION I

REGION II

Bi-district Round

Monday, Feb. 10

Poolville 40, Hico 38

Tuesday, Feb. 11

Archer City 51, Munday 42, 2OT

Avery 53, Merit Bland 38

Wednesday, Feb. 12

Era (R13) vs. Italy (T14), 7:30 p.m. at Saginaw Boswell

Celeste (17-10, R15) vs. Simms Bowie (T16), 6 p.m. at Prairiland

Albany (R9) vs. Petrolia (T10), 6:30 p.m. at Millsap

San Saba (R12) vs. Perrin-Whitt (T11), 8 p.m. at Eastland

Itasca (R14) vs. Valley View (T13), 6 p.m. at Saginaw Boswell

Area Round

Feb. 13-15

Goldthwaite (W12) vs. Albany-Petrolia winner, TBA

Windthorst (W10) vs. Poolville (R11), TBA

Honey Grove (22-2, W16) vs. Era-Italy winner, TBA

Dallas Triple A (22-5, W14) vs. Celeste-Simms Bowie winner, TBA

Santo (W11) vs. Archer City (R10), TBA

Hamlin (W9) vs. San Saba-Perrin-Whitt winner, TBA

Sam Rayburn (20-9, W15) vs. Itasca-Valley View winner, TBA

Muenster (20-6, W13) vs. Avery (R16), TBA

CLASS 1A DIVISION II

REGION III

Bi-district Round

Tuesday, Feb. 11

Coolidge 75, Irving Universal 18

Bellevue 46, Ector 37

Wednesday, Feb. 12

Avalon (R20) vs. Abbott (T19), 7 p.m. at Covington

Strawn (R17) vs. Kopperl (T18), 6:30 p.m. at Dublin

Slidell (R21) vs. Savoy (T22), 7 p.m. at Whitesboro

Campbell (R23) vs. Bloomburg (T24), 4 p.m. at Mount Pleasant

Blum (R18) vs. Gorman (T17), 6 p.m. at Hico

Karnack (13-7, R24) vs. Miller Grove (T23), 6 p.m. at Mount Pleasant

Area Round

Feb. 13-15

Milford (W20) vs. Strawn-Kopperl winner, TBA

Morgan (W18) vs. Coolidge (R19), TBA

Saltillo (W24) vs. Slidell-Savoy winner, TBA

Dodd City (W22) vs. Campbell-Bloomburg winner, TBA

Frost (W19) vs. Blum-Gorman winner, TBA

Lipan (W17) vs. Avalon-Abbott winner, TBA

Yantis (W23) vs. Bellevue (18-12, T21), TBA

Saint Jo (W21) vs. Karnack-Miller Grove winner, TBA

 

Rules for posting comments